Calendar of Events

Mexican Fiesta, Milwaukee

« Back to Events
This event has passed.
Event:
Mexican Fiesta, Milwaukee
Start:
August 23, 2019
End:
August 25, 2019
Category:
, ,
Updated:
August 20, 2019
Venue:
Henry Maier Festival Park
Address:
200 N. Harbor Drive, Milwaukee, WI, 53202, United States
Mexican Fiesta, Milwaukee

Wisconsin Weekend: Mexican Fiesta

Milwaukee’s annual Mexican Fiesta brings the sound, culture, and taste of México to Milwaukee’s lakefront. Join the fun as they celebrate three days of fun, food, Mariachi and Fiesta for everyone from Friday, August 23rd through Sunday, August 25th! Mexican Fiesta encourages individuals from all ethnic backgrounds to share in the beauty of Mexico’s rich history, art, music, and food, right where Summerfest and all the other ethnic festivals are celebrated in Wisconsin’s largest city.

The Cultural Pavilion will display an extraordinary show and exhibition of the Mexican arts & crafts from more than 150 artisans coming directly from different states of México. You can also enjoy traditional freshly baked bread “Pan de Feria,” by master bakers directly from México.

The Entertainment Lineup is extensive, and you can see it further down this page!

Mexican Fiesta Admission and Tickets:

Tickets can be purchased in advance for $15.00 at all El Rey and Sendik’s grocerty stores in the Milwaukee area, or at the Mexican Fiesta office.
Tickets at the gate are $17.00, children 8 years old and under are admitted FREE with adult
Sunday ONLY, tickets are $11.00 from 12:00 noon – 2:00 p.m.

Mexican Fiesta Car Show

The Mexican Fiesta Car Show.

Mexican Fiesta Address:

Henry Maier Festival Park (Summerfest Grounds)
200 N. Harbor Drive
Milwaukee, WI 53202
(414) 383-7066
Website




 

MEXICAN FIESTA ENTERTAINMENT LINEUP & SCHEDULE:

Mexican Fiesta Events for Friday, August 23rd

EL REY / ROSEN MOTORS STAGE
12:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
1:00 PM Ballet Folklórico DAOM – Marina Croft
2:00 PM Mariachi Acero de Las Vegas
3:00 PM Ballet Folklórico Centeotl de Oaxaca Featuring “La Guelagetza”
4:00 PM Tropikalisimo Sol de la Costa
5:15 PM Rosen Motors Raffle
5:30 PM Grupo Azido
6:45 PM Miguel Hernández y Roel Martínez
8:30 PM Browns Crew – Hip Hop & Latin Fusion
9:45 PM Alexis & Fido
10:45 PM La Nueva Dimensión de la Cumbia

HARLEY-DAVIDSON STAGE
12:00 PM Mariachi Reyes de Cocula
1:00 PM Macuixochitl Danza Prehispánica
2:00 PM Sonidos y Movimientos de México Ballet Folklórico from Jalisco
3:00 PM Mariachi Juvenil Nuevo México
4:00 PM Tamborazo La Yesca
5:00 PM Mariachi Infantil Los Nietos de Sebastián Lupercio
6:00 PM Tropikalisimo Sol de la Costa
7:15 PM Leandro Ríos
9:00 PM Ricky Fuentes & Brown Express
10:30 PM Jay Pérez

MILLER LITE OASIS
TRI CITY NATIONAL BANK STAGE
12:00 PM Ballet Folklórico Yolotzin
1:00 PM Mariachi Infantil Los Nietos de Sebastián Lupercio
2:00 PM Ballet Folklórico & Mariachi Tradicional
from the Universidad Autónoma de Nayarit
3:00 PM Mariachi México Vive
4:00 PM Conjunto Mi Gusto
5:15 PM La Nueva Dimensión de la Cumbia
6:15 PM Tamborazo La Yesca
7:15 PM Mariachi Nuevo Juvenil México
8:15 PM Grupo Azido
9:15 PM Banda Nueva Emperadora
10:15 PM José Ángel Ledesma “El Coyote”

CHILDREN’S AREA
CO-SPONSORED BY MOLINA HEALTHCARE
12:15 PM Dance Academy of México – Marina Croft
1:00 PM Payaso Cascarita
2:00 PM Instituto Cultural de Danza Manuel Gaona “Un paseo por México”
3:00PM El Show de Linda Lu
4:00 PM Pocket Circus “The World’s Smallest Circus” Argentina
5:00 PM Payaso Cascarita
6:00PM El Show de Linda Lu
7:00 PM Pocket Circus “The World’s Smallest Circus” Argentina
8:00 PM Mariachi Infantil Los Nietos de Sebastián Lupercio

Noon to 8:00PM Mother’s Nursing Area /Área para Madres lactantes Sponsored in part by Alverno College

FIESTA AREA
(SPORTS AREA)
1:00 PM Studio Infinity – Zumba
2:00 PM Ballet Folklórico Nuestro México
3:00 PM Payaso Chispita
4:00 PM David Del Zas and Natalia Beans World Junior Salsa Champs
5:00 PM Salsa/Bachata Contest – Amateur presented by Salsabrosa Dance Studio
6:00 PM Payaso Chispita
7:00 PM Studio Infinity – Zumba
8:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA
Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
9:00 PM Tamborazo La Yesca

CULTURAL PAVILION
12:00 PM Wixarika Neiwama – Huichol Group
1:00 PM ICD Dance Company of Manuel Gaona
“Bodas de México”
2:00 PM México Indígena to Call for Peace by Jesús Ávila
3:00 PM Orquesta de Cámara Tlalipac & Natalia Ramos – Soprano
5:00 PM Opening Ceremony
Colors by American GI Forum-Wisconsin
United States of American Anthem & Mexican
Anthem by Salvador Villanueva
Featuring: México Espectacular
Official Announcement of Ms. Mexican Fiesta Ambassador 2019- 2020
6:15 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
7:15 PM México Indígena to Call for Peace by Jesús Ávila
8:15 PM Mariachi Monarcas de Milwaukee
9:15 PM Macuixochitl Danza Prehispánica
10:15 PM Concierto México Sinfónico| Orquesta de Cámara Tlalipac con Mariachi México Vive | Natalia Ramos – Soprano | Danza Prehispánica Macuixochitl
11:15 PM Mariachi Acero de Las Vegas

LAKEFRONT STAGE
SPONSORED BY: GALERIAS STUDIOS
1:00 PM Salsabrositas
2:00 PM Studio Infinity – Zumba
3:00 PM Payaso Cascarita
4:00 PM Wixarika Neiwama – Huichol Group
5:00 PM Studio Infinity – Zumba
6:00 PM Mezclando Milwaukee
7:00 PM Wixarika Neiwama – Huichol Group
8:00 PM Banda Filarmonica de Santa Cruz Xoxocotlán from Oaxaca
9:00 PM Antidoto | Pop-Rock Latino
10:00 PM Open Dance Floor with Dj Revolver

URBAN PARK
4:00PM Mexican Fiesta Soccer Tournament Supported by: Liga Juvenil García

NORTH AREA
Noon to 10:00PM Our Lady of Guadalupe Sanctuary
Confessions 6:00 PM – 8:00 PM

MAIN ENTRANCE AREA
Noon to Midnight Arts & Crafts Marketplace
Noon to 8:30PM Phone charging station powered by:

MILLER LITE AREA
Noon to Midnight Taste of México Marketplace
Noon to 8:00PM Veterans Display & Rest Area (Open to the public)
Noon to Midnight VIP upper level
Open to the public (No entry to minors/under age unless
accompanied by an adult). Limited capacity.

HARLEY-DAVIDSON AREA
Noon to Midnight Fiesta VIP Bar – upper level
Open to the public (No entry to minors/under age unless
accompanied by an adult). Limited capacity.
Noon to Midnight Mojitos & Sangrias Lounge |21yrs & Over
Margaritas Bar
Tequila Bar – Lower level
Noon to Midnight L.A.M.A. Motorcycle Display

SOUTH AREA
Noon to 8:00PM Social Services Pavilion
Noon to Midnight Alpine Amusement Park
Noon to Midnight South Marketplace
8:00 PM Día de los Muertos Tradición Viva Parade

Mexican Fiesta Events for Saturday, August 24th

EL REY / ROSEN MOTORS STAGE
12:00 PM Ballet Folklórico Nuestro México
1:00 PM Conjunto Mi Gusto
2:15 PM Macuixochitl Danza Prehispánica
3:15 PM El Grito Contest with Mariachi Infantil Los Nietos de
Sebastián Lupercio
4:30 PM Ballet Folklórico & Mariachi Tradicional
from the Universidad Autónoma de Nayarit
5:30 PM Concierto México Sinfónico| Orquesta de Cámara Tlalipac
con Mariachi México Vive | Natalia Ramos – Soprano
6:30 PM Rosen Motors Raffle
6:45 PM Los Terrícolas de Néstor Daniel
7:45 PM Banda Tierra Sagrada
9:15 PM Elida Reyna y Avante
10:30 PM Los Desperadoz

HARLEY-DAVIDSON STAGE
12:00 PM ICD Dance Company de Manuel Gaona “Bodas de México”
1:15 PM Mariachi Acero de Las Vegas
2:15 PM Sonidos y Movimientos de México
Ballet Folklórico from Jalisco with Mariachi México Vive
3:15 PM Miguel Hernández & Roel Martínez
4:30 PM Mariachi Monarcas de Milwaukee
Ft. Mariachi Juvenil de Latino Arts
5:30 PM La Tropa Vallenata
6:45 PM Ricky Fuentes & Brown Express
8:00 PM Stefani Montiel
9:15 PM Alicia Villarreal
10:30 PM La Mafia

MILLER LITE OASIS
TRI CITY NATIONAL BANK STAGE
12:00 PM Mariachi Juvenil Nuevo México
1:00 PM Ballet Folklórico Centeotl de Oaxaca Featuring “La Guelagetza”
2:00 PM Grupo Azido
3:15 PM Mariachi Acero de Las Vegas
4:45 PM Louie Marinez y Myzterio 6:00 PM Conjunto Boys
7:15 PM Alicia Villarreal
8:30 PM Los Terrícolas de Néstor Daniel
9:30 PM La Tropa Vallenata
10:30 PM Los Invasores de Nuevo León

CHILDREN’S AREA
CO-SPONSORED BY MOLINA HEALTHCARE
12:00 PM Instituto Cultural de Danza Manuel Gaona
“Un paseo por México”
1:00 PM Pocket Circus “The World’s Smallest Circus” Argentina
2:00 PM Mariachis Reyes de Cocula
3:00 PM Ballet Folklórico Yolotzin
4:00 PM Pocket Circus “The World’s Smallest Circus” Argentina
5:00PM Dance Academy of México – Marina Croft
6:00PM Payaso Cascarita
7:00 PM Pocket Circus “The World’s Smallest Circus” Argentina
8:00 PM Mariachi Infantil Los Nietos de Sebastián Lupercio

Noon – 6:00PM CLACS – Cultural Arts activities for families carried out by
UW-Milwaukee’s Center for Latin American and Caribbean Studies
Noon – 8:00PM Milwaukee Art Museum presents Kohl’s Color Wheels Family Art Activities
Noon to 8:00PM Mother’s Nursing Area /Área para Madres lactantes
Sponsored in part by Alverno College

FIESTA AREA
(SPORT’S AREA)
12:00 PM Ballet Folklórico Yolotzin
1:00 PM Rising Dragon Martial Arts
2:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
3:00 PM Studio Infinity – Zumba
4:00 PM David Del Zas and Natalia Beans World Junior Salsa Champs
5:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
6:00 PM Ballet Folklórico DAOM – Marina Croft
7:00 PM México Indígena to Call for Peace by Jesús Ávila
8:00 PM ICD Dance Company de Manuel Gaona “Bodas de México”
9:00 PM Ballet Folklórico Nuestro México

CULTURAL PAVILION 12:00 PM Dance Academy of México – Marina Croft
1:00 PM Mariachi Monarcas de Milwaukee
2:00 PM México Indígena to Call for Peace by Jesús Ávila
3:00 PM Ballet Folklórico DAOM – Marina Croft
4:00 PM Ballet Folklórico Centeotl de Oaxaca Featuring “La Guelagetza”
5:00 PM Ballet Folklórico Nuestro México
6:00 PM Macuixochitl Danza Prehispánica
7:00 PM Sonidos y Movimientos de México- Ballet Folklórico from Jalisco
8:00 PM Mariachi Juvenil Nuevo México & Mariachi Reyes de Cocula
9:00 PM Concierto México Sinfónico| Orquesta de Cámara
Tlalipac con Mariachi México Vive | Natalia Ramos -Soprano | Danza Prehispánica Macuixochitl
10:00 PM Ballet Folklórico & Mariachi Tradicional
from the Universidad Autónoma de Nayarit
11:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus

LAKEFRONT STAGE
SPONSORED BY: GALERIAS STUDIOS
12:00 PM Payaso Cascarita
1:00 PM Activation Studios by Judith Medina
2:00 PM Payaso Chispita
3:00 PM Wixarika Neiwama – Huichol Group
4:00 PM Instituto Cultural de Danza Manuel Gaona
“Un Paseo por México”
5:00 PM Wixarika Neiwama – Huichol Group
6:00 PM Combining Cultures by David Davila- Dance Class and Show
7:00 PM Payaso Chispita
8:00 PM Banda Filarmonica de Santa Cruz Xoxocotlán from Oaxaca
9:00PM Antidoto | Pop – Rock Latino
10:00PM Open Dance Floor with Dj Revolver

URBAN PARK
8:00AM Mexican Fiesta Soccer Tournament – Supported by: Liga Juvenil García

NORTH AREA
10:00AM Walk & Run for Wishes to Mexican Fiesta
Free admission from Noon to 3:00PM ONLY while wearing the official bib of the walk & run event.
3:00PM & 6:00PM Lucha Libre – Special appearance byHuracán Ramírez Jr. Presented by Brew City Wrestling – Professional Wrestling
Noon to 10:00PM Our Lady of Guadalupe Sanctuary
Confessions 6:00 PM – 8:00 PM

MAIN ENTRANCE AREA
Noon to Midnight Arts & Crafts Marketplace
Noon to 8:30PM Phone charging station powered by: Metro by T-Mobile

MILLER LITE AREA
Noon to Midnight Taste of México Marketplace
Noon to 8:00PM Veterans Display & Rest Area (Open to the public)
Noon to Midnight VIP upper level
Open to the public (No entry to minors/under age unless accompanied by an adult). Limited capacity.

HARLEY-DAVIDSON AREA
Noon to Midnight FiestaVIP Bar – upper level Open to the public (No entry to minors/under age unless accompanied by an adult). Limited capacity
Noon to Midnight Mojitos&SangriasLounge |21yrs & Over | Margaritas Bar
Tequila Tasting Bar – Lower level
Noon to Midnight L.A.M.A. Motorcycle Display
Special appearance byMario Nieves “The King of the Harlistas”
Autograph session from 1:00PM to 4:00PM

SOUTH AREA
Noon to 8:00PM Social Services Pavilion
Noon to Midnight Alpine Amusement Park
Noon to Midnight South Marketplace
Noon to 6:00PM Mexican Fiesta Car and Motorcycle Show

Mexican Fiesta Events for Sunday, August 25th

EL REY / ROSEN MOTORS STAGE
12:00 PM Ballet Folklórico Nuestro México
1:00 PM The Traditional Costume Contest
2:30 PM Louie Marinez y Myzterio
4:00 PM Ballet Folklórico & Mariachi Tradicional from the
Universidad Autónoma de Nayarit
4:40 PM Rosen Motors Raffle
5:00 PM Banda Nueva Emperadora
6:00 PM Juan Valentín
7:00 PM Tropikalisimo Sol de la Costa
8:00 PM Los Terrícolas de Néstor Daniel
9:00 PM Mariachi Juvenil Nuevo México & Mariachi Reyes de Cocula
10:15 PM Cache MKE

HARLEY-DAVIDSON STAGE
12:00 PM
Mariachi infantil Los Nietos de Sebastián Lupercio
1:00 PM Ballet Folklórico Centeotl de Oaxaca Featuring “La Guelagetza”
2:00 PM Tropikalisimo Sol de la Costa
3:00 PM Dance Academy of México of Marina Croft
4:00 PM Los Desperadoz
5:15 PM Mexican Fiesta Soccer Tournament Awards 2019
Presented by: Liga Juvenil García
6:00 PM Conjunto Mi Gusto
7:15 PM Los Cardenales de Nuevo León
9:00 PM Juan Valentín
10:00 PM Antidoto | Pop-Rock Latino
11:00 PM El Patrón de Guanajuato

MILLER LITE OASIS
TRI CITY NATIONAL BANK STAGE
12:00 PM Sonidos y Movimientos de México
Ballet Folklórico from Jalisco with Mariachi México Vive
1:00 PM Conjunto Mi Gusto
2:15 PM Jalapeño Eating Contest
3:45 PM Concierto México Sinfónico| Orquesta de Cámara Tlalipac con Mariachi México Vive | Natalia Ramos – Soprano | Danza Prehispánica Macuixochitl
5:00 PM Stefani Montiel
6:15 PM Los Terrícolas de Néstor Daniel
7:15 PM Mariachi Monarcas de Milwaukee
8:15 PM El Patrón de Guanajuato
9:30 PM Christian Nodal
11:15 PM Banda Nueva Emperadora

CHILDREN’S AREA
CO-SPONSORED BY MOLINA HEALTHCARE
12:00 PM Payaso Cascarita
1:00 PM ICD Dance Company de Manuel Gaona “Bodas de México”
2:00 PM Pocket Circus “The World’s Smallest Circus” Argentina
3:00 PM Instituto Cultural de Danza de Manuel Gaona
“Un paseo por México”
4:00 PM Mariachi Infantil Los Nietos de Sebastián Lupercio
5:00 PM Pocket Circus “The World’s Smallest Circus” Argentina
6:00PM Payaso Cascarita
7:00 PM Dance Academy of México – Marina Croft
8:00 PM Mariachi Reyes de Cocula

Noon – 8:00PM Milwaukee Art Museum presents Kohl’s Color Wheels Family Art Activities
Noon to 8:00PM Mother’s Nursing Area /Área para Madres lactantes
Sponsored in part by Alverno College

FIESTA AREA
(SPORT’S AREA)
12:00 PM Instituto Cultural de Danza de Manuel Gaona
“Un paseo por México”
1:00 PM Activation Studios by Judith Medina
2:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
3:00 PM David Del Zas and Natalia Beans World Junior Salsa Champs
4:00 PM Ballet Folklórico Nuestro México
5:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
6:00 PM México Indígena to Call for Peace by Jesús Ávila
7:00 PM Ballet Folklórico Nuestro México
8:00 PM Ballet Folklórico DAOM – Marina Croft

CULTURAL PAVILION
12:00 PM DANZÓN , RUMBA, MAMBO, CHA, CHA, CHA Danzoneros por Siempre. A.C. y Academia de Baile Motus
1:00 PM Dance Academy of México – Marina Croft
2:00 PM México Indígena to Call for Peace by Jesús Ávila
3:00 PM Mariachi Juvenil Nuevo México & Mariachi Reyes de Cocula
4:00 PM Ballet Folklórico Centeotl de Oaxaca Featuring “La Guelagetza”
5:00 PM Mariachi Juvenil Latino Arts – Sponsored by UCC
7:00 PM Sonidos y Movimientos de México with Mariachi México Vive
8:00 PM Ballet Folklórico & Mariachi Tradicional from the
Universidad Autónoma de Nayarit
9:00 PM Concierto México Sinfónico| Orquesta de Cámara Tlalipac con Mariachi México Vive | Natalia Ramos – Soprano | Danza Prehispánica Macuixochitl
10:00 PM Macuixochitl Danza Prehispánica
11:00 PM Banda Filarmonica de Santa Cruz Xoxocotlán from Oaxaca

LAKEFRONT STAGE
SPONSORED BY: GALERIAS STUDIOS
12:00 PM Studio Infinity – Zumba
1:00 PM Payaso Chispita
2:00 PM Wixarika Neiwama – Huichol Group
3:00 PM Dj Kalibre
4:00 PM ICD Dance Company de Manuel Gaona “Bodas de México”
5:00 PM Wixarika Neiwama – Huichol Group
6:00 PM Payaso Chispita
7:00 PM Antidoto|Pop – Rock Latino
8:00 PM Banda Filarmonica de Santa Cruz Xoxocotlán from Oaxaca
9:00 PM Open Dance Floor with Dj Revolver

URBAN PARK
8:00AM Mexican Fiesta Soccer Tournament – Supported by: Liga Juvenil García

NORTH AREA
Fiesta Run & Walk – 7:30AM Registration | 9:00AM Run & 9:45AM Walk
Free admission from Noon to 3:00PM ONLY while wearing event’s t-shirt.
3:00PM & 6:00PM Lucha Libre – Special appearance byHuracán Ramírez Jr.
Presented by Brew City Wrestling – Professional Wrestling
Noon to 10:00PM Our Lady of Guadalupe Sanctuary
2:00PM “Flag of Our Nation, Flags of Our Fathers” Parade

MAIN ENTRANCE AREA
Noon to Midnight Arts & Crafts Marketplace
Noon to 8:30PM Phone charging station powered by: Metro by T-Mobile

MILLER LITE AREA
Noon to Midnight Taste of México Marketplace
Noon to 8:00PM Veterans Display & Rest Area (Open to the public)
Noon to Midnight VIP upper level Open to the public (No entry to
minors/under age unless accompanied by an adult). Limited capacity

HARLEY-DAVIDSON AREA
Noon to Midnight Fiesta VIP Bar – upper level Open to the public (No entry to
minors/under age unless accompanied by an adult). Limited capacity
Noon to Midnight Mojitos & Sangrias Lounge | 21yrs & Over | Margaritas Bar
Tequila Bar – Lower level
Noon to Midnight L.A.M.A. Motorcycle Display

SOUTH AREA
Noon to 8:00PM Social Services Pavilion
Noon to Midnight Alpine Amusement Park
Noon to Midnight South Marketplace

Mass
10:00AM Lake Front Procession with Our Lady of Guadalupe (Mid gate will be open for procession from 7:30A M- 10:15A M)
11:00AM Mass – BMO Harris Pavilion
Celebrant: Padre Alejandro Rodríguez XS |Ft. Mariachi Juvenil Nuevo México & Mariachi Reyes de Cocula
South gate 10 will be open for mass from 10:00AM to 11:30AM

Back to StateTrunkTour.com